Kategoriler
kripto

Monero’nuzu güvende tutmanın 5 yolu

Kripto para dünyasında Monero, gizliliği ve güvenliği nedeniyle en popülerlerden biri olarak kabul edilir. Bu sebepten dolayı yatırımcı sayısında günlük bir artışa ve Monero tokeninin fiyatında sürekli bir artış vardır. Monero’nun talebi ve değeri arttıkça, diğer kripto para birimleri veya herhangi bir fiat para birimi için ne zaman alışveriş yapılacağını tahmin ederken Monero paranızı (XMR) nasıl ve nerede saklayacağınızı bilmek önemlidir. XMR’nizi güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilen farklı Monero cüzdan türleri vardır ve bunları aşağıda listeledik;

Rezultat iskanja slik za monero
  • Masaüstü monero cüzdanı: Bu, kullanıcılar tarafından Monero tokenlerini saklamak için kullanılan en yaygın ve güvenli cüzdan türüdür. Bununla birlikte, bu cüzdanı kullanmanın bir dezavantajı, blockchain ağı ile senkronizasyonda yavaş olmasıdır. Yine de bu dezavantaj, hızı artırmak için kesişme noktaları (node’lar)  kullanılarak çözülmektedir. Masaüstü Monero cüzdanına örnek olarak Monero GUI masaüstü cüzdanı verilebilir.
  • Mobil Monero cüzdanı: Mobil Monero cüzdanı, bir masaüstü bilgisayarın önünde oturarak zamanlarını tüketmekten hoşlanmayanlar ve ayrıca nerede olurlarsa olsunlar, istedikleri zaman Monero tokenlerine erişmek isteyenler için tasarlanmıştır. Mobil Monero cüzdan örnekleri arasında iOS için Cake cüzdanı ve Android için Monerujo bulunur.
  • Monero Web cüzdanı: Bu, internet ve bir masaüstü veya cep telefonu ile erişilebilen Monero tokenlerini saklamak için çevrimiçi bir cüzdan türüdür. Büyük miktarda Monero madeni paralarınız olduğunda çevrimiçi (web cüzdanı) yerine çevrimdışı bir cüzdan kullanmanız şiddetle tavsiye edilir ve bunun nedeni, çevrimiçi cüzdanların çoğunun hırsızlığa ve korsanlığa karşı savunmasız olmasıdır. Monero madeni paralarınızı saklamak için bir web cüzdanı kullanmak isterseniz, daha az miktarda para tutmak için orta derecede güvenli olan bazı cüzdanlar vardır. Önerilen bir web cüzdanı MyMonero’dur. 
  • Kağıt cüzdan: Bu, Monero kripto para biriminizi uzun bir süre boyunca saklamanın en iyi ve en uygun yoludur. Eski bir yöntem gibi görünse de, kağıt cüzdan, tokenlerinizin siber hırsızlığa veya korsanlığa karşı savunmasız kalmasını önlemenin en pratik yoludur. Yine de, kağıt cüzdan basılı bir kağıttan ibaret olduğu için hırsızlık yada kaybolma gibi ihtimaller vardır. Bu nedenle, güvenli bir şekilde saklandığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, çevrimiçi bir bilgisayar kullanarak kağıt cüzdan kodunuzu oluşturmamanız önerilir. MoneroAddress, Monero kağıt cüzdan oluşturmak için uygun bir platform olarak tanınır.
  • USB Soğuk cüzdanı: Bu, çevrimdışı bir cüzdan olduğu için kağıt cüzdana benzer, ancak Monero paralarını kağıt yerine bir USB sürücüsünde saklar. USB soğuk cüzdanı, çift şifreli ise paraları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı tutmak için kullanılabilir. Monero madeni paralar için tipik bir USB soğuk cüzdan örneği, Taushet USB Monero soğuk Cüzdan Jeneratörü’dür.