Kategoriler
kripto

Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır

Kripto para birimleri dünyasında, en çok bilinen dijital veya sanal para birimlerinden biri Bitcoin’dir. Bitcoin tamamen sanal bir paradır. Gerçek dünyadaki paranın online veya teknolojik bir versiyonu olarak görülmektedir. Söz konusu kripto para birimi, tıpkı nakit para gibi çeşitli ürün ve hizmetler satın almak için kullanılabilir.

Bu kripto parayı kullanırken fark edebileceğiniz dezavantajlardan biri, tüm mağaza ve dükkanların Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmemesidir. Başka bir dezavantaj da bu dijital para biriminin bazı ülkelerde yasaklanmış olmasıdır. Bitcoin elektronik bir para olmanın yanı sıra, tek bir yönetime veya merkezi bir bankaya bağlı olmayan, merkezsizleştirilmiş bir para birimi olarak da bilinmektedir. 

Page 2 | Royalty-free cryptocurrency coin photos free download ...

Bu yazıda Bitcoin hakkında bilmeniz gereken önemli ayrıntıları ve sistemin nasıl çalıştığını anlatacağız. Haydi daha fazla oyalanmadan başlayalım1

Bitcoin 2008 yılında ortaya çıktı. Bu, Occupy Wall Street hareketinin büyük bankaların borç alanların parasını kötüye kullandığından, büyük ücretler aldığından, sisteme hile karıştırdığından ve müşterileri aldattığından şüphelenmesinden sonra gerçekleşti. 


Bitcoin’in öncüleri ücretleri azaltmaya, yolsuzluğu bitirmeye, çok şeffaf işlemler yaratmaya, faiz ücretlerini iptal etmeye, aracılardan kurtulmaya ve satıcıyı her işlemde sorumlu kişi haline getirmeye karar verdi. Bunun sonucunda kendi merkezsizleştirilmiş sistemlerini kurdular. Bu sistemde paranızı hareket ettirebilecek ve sistemde gerçekleşecek şeylere karar verebilecektiniz.

Bitcoin nedir? Bu kripto para birimi çok kısa süre içinde dijital para birimleri dünyasında popülerlik kazandı. Dünyanın her köşesinde bu kripto para birimini kabul eden bir şirket bulabilirsiniz. Bu şirketler arasında özel hastaneler, büyük mücevher zincirleri ve diğer pek çok kurum bulunmakta. Ayrıca Microsoft, PayPal, Expedia ve Dell gibi pek çok büyük şirket de bu kripto para birimini kabul etmekte.

royalty free bitcoin photos free download | Piqsels

Bunun yanı sıra farklı web siteleri de Bitcoin’i desteklemekte. Bir de kripto para biriminin tartışıldığı forumlar ve bu konuda haberlere ev sahipliği yapan Bitcoin Magazine bulunmakta. Bu para birimi aynı zamanda alınıp satılabiliyor. Bu dijital para biriminin ayrıca farklı kurları, fiyat indeksi ve Uygulama Programlama Arayüzü (IPA) mevcut.


Bildiğiniz diğer kripto para birimlerine benzer şekilde, bazı dezavantajları da söz konusu. İşlemlerdeki gecikmeler, yüksek dalgalanma ve hesabınızı ele geçirebilecek hırsızlar bu dezavantajlardan bazıları. Ancak üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan insanlar, para gönderme ve alma söz konusu olduğunda Bitcoin’i en güvenilir kanallardan biri olarak görmekte.

Bitcoin ile nakit, havale ve çek yoluyla farklı işlemler yaratabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi hizmet ve ürün satın alırken de kullanılabilmekte. Tüm işlemlerin güvenli olduğundan emin olabilirsiniz çünkü bu işlemler özel bir bilgisayarla işlenmekte.